Wróć do strony – PORADY

porady indavox

Jak usunąć tłuszcz z kuchni podczas sprzątania?

Preparaty do odtłuszczania powierzchni przydają się głównie w kuchni, ale nie tylko tam. Usuwanie tłustej warstwy i zacieków to jedno z najtrudniejszych zadań podczas sprzątania. Jak to się robi?

W ferworze gotowania łatwo nie zauważyć, że tłuszcz pryska na kafelki czy kuchenkę. Z czasem jednak taki tłusty osad gromadzi się na sprzętach i nie da się go przeoczyć. Kuchnia nabiera zaniedbanego, niehigienicznego wyglądu. 

Tłusty osad osadza się też na:

  • okapach,
  • ścianach,
  • blatach,
  • piekarnikach,
  • mikrofalówkach i innych drobnych sprzętach AGD.

Nieczyszczone, części szybciej się niszczą i matowieją. Tłuszcz może zatykać kratki nawiewu czy palniki kuchenek gazowych, a w efekcie części te krócej służą i są bardziej zawodne. Poza tym chodzi o samo nieprzyjemne uczucie, gdy każda powierzchnia, której dotykamy – lepi się. Jak usuwać tłuszcz z kuchni przy sprzątaniu?

Co to jest odtłuszczacz?

Odtłuszczacz to środek, którego formuła rozpuszcza trudne do usunięcia cząsteczki tłuszczu. Znajdziesz je w produktach spożywczych, mięsie czy olejkach do ciała i kąpieli. Najwygodniejszy w użyciu w domowych warunkach będzie nowoczesny odtłuszczacz Indavox Home w formie pianki, którą można nałożyć nawet na pionowe powierzchnie i w zakamarki.

Jak wykorzystać odtłuszczacz w kuchni?

Do czyszczenia powierzchni zabrudzonych tłuszczem będzie potrzebny preparat, a także gąbka. Może też przydać się bawełniana szmatka. Nie stosuj ręczników papierowych – do plam z tłuszczu zużyjesz ich bardzo dużo, a efekt i tak Cię nie zadowoli.

  • Spryskaj środkiem zabrudzoną powierzchnię. Stosowanie gęstego środka w formie pianki jest praktyczne właśnie w kuchni, gdzie wiele powierzchni jest pionowych. Inne preparaty trudno byłoby nanieść na ścianki bez spływania.
  • Po kilku sekundach przetrzyj dokładnie powierzchnię wilgotną gąbką.
  • Jeśli pozostały jeszcze jakieś ślady tłuszczu – powtórz czynność.

Odtłuszczacz na pewno będzie Ci niezbędny podczas generalnych porządków w kuchni – tłuszcz osadza się na nieoczywistych powierzchniach, jak klosze zawieszone nisko nad blatem czy fronty szafek. Poza tym stosuj go regularnie w miejscu, w którym gotujesz i od czasu do czasu do przecierania blatu.

Przydatne wskazówki – zanim zaczniesz czyścić kuchnię

Za odtłuszczanie kuchni zabieraj się w stroju, który możesz poplamić, a także rękawicach ochronnych. Preparat może podrażnić niezabezpieczone dłonie.
Indavox Home możesz wykorzystać na każdej powierzchni. Jeśli jednak posiadasz drogie czy rzadkie sprzęty, lub po prostu nie jesteś pewien, czy można na nie nakładać takie środki, wykonaj próbę. Nanieś Indavox Home na niewielką powierzchnię w miejscu, które nie jest widoczne. Po przetarciu i osuszeniu oceń efekt. Jeśli masz instrukcję od urządzenia, możesz tam sprawdzić, czy producent dopuszcza używanie w danym miejscu odtłuszczaczy.

Co będzie najskuteczniejsze?

Wróć do strony – PORADY

Zobacz także: 

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Jak wyczyścić kominek?

Jak czyścić fugi?

Czysty piekarnik – czy to musi być takie trudne?

Jak i czym usuwać kamień?