porady indavox

Czysty piekarnik – czy to musi być takie trudne?

Większość osób odkłada mycie piekarnika tak długo, jak się da. Kojarzy się ono z nudnym, żmudnym zajęciem. Czy rzeczywiście tak jest? Jak uzyskać w domu efekt profesjonalnie wyczyszczonego piekarnika?

Jak najłatwiej wyczyścić piekarnik? To jasne: tuż po skończonym pieczeniu. Jednak większość osób tuż po uczcie nie myśli o przyziemnych sprawach takich, jak mycie piekarnika. Natomiast gdy wracamy do tematu kilka dni później, to czeka już nas skrobanie. Jeśli czyszczenie piekarnika jest odkładane jeszcze dłużej, w końcu przywrócenie go do poprzedniego stanu wydaje się już praktycznie niemożliwe. Jak się za to zabrać?

Czym myć piekarnik przy silnych zabrudzeniach? 

Ostatnio sposoby ekologiczne na sprzątanie mają coraz więcej sympatyków. Nie da się jednak ukryć, że sprawdzają się one raczej przy codziennym przecieraniu blatu, a nie przy naprawdę poważnych zabrudzeniach. Co więcej, profesjonalne środki chronią sprzęt i dogłębnie usuwają brud, podczas gdy domowe sposoby na czyszczenie piekarnika mogą działać tylko powierzchniowo.

Istnieją specjalistyczne środki czyszczące przeznaczone specjalnie do piekarników, takie jak ten marki jak Indavox Home. Nie tylko czyści powierzchnię, ale też usuwa tłuszcz i ślady spalenizny z blach, rusztu i szyby piekarnika. Nie zapewniają tego uniwersalne czyszczące płyny kuchenne, po których w piekarnik wciąż mogą pozostać ślady po przypaleniach.

Czyszczenie szyby piekarnika

Zwykłe czyszczenie szyby piekarnika to niewielki problem – wystarczy nanieść środek Indavox Home, odczekać kilka minut, a następnie przetrzeć gąbką i obficie spłukać. Na koniec można jeszcze przetrzeć szybę do sucha i czysta dla idealnego efektu.

Gorzej mają ci, którzy zapomnieli o tym na kilka miesięcy i teraz mają do czynienia z grubą warstwą spalenizny i tłuszczu. Wówczas środek czyszczący warto nanieść dwukrotnie i pozostawić na dłużej (do 5 minut). Częstym problemem jest to, że zwykłe środki czystości spływają ze ścianek, zanim zdążą rozpuścić brud. Właśnie dlatego warto wypróbować Indavox Home– dzięki formie pianki przylega nawet do pionowych ścianek czy szyb w piekarniku.

Przed i po czyszczeniu piekarnika + zasady ostrożności

  • Przy naprawdę dużych zabrudzeniach przed czyszczeniem piekarnika możesz go lekko – maksymalnie do 30 stopni – nagrzać. Nie chodzi o to, by parzył! Dzięki temu wszelkie zabrudzenia będą łatwiejsze do usunięcia.
  • Unikaj nanoszenia preparatu na uszczelki.
  • Zawsze myj piekarnik w dobrze wentylowanym pomieszczeniu (np. przy otwartych oknach)
  • Do mycia piekarnika załóż rękawice ochronne, aby uniknąć podrażnienia delikatnej skóry dłoni.
  • Jeśli nie jesteś pewien, czy środek nadaje się do konkretnego piekarnika, zrób próbę w mało widocznym miejscu. Preparatu Indavox Home nie stosuje się do cynku, miedzi i surowego aluminium, a także kuchenek mikrofalowych.

Co będzie najskuteczniejsze?

Zobacz także: 

Jak wyczyścić kabinę prysznicową?

Jak wyczyścić kominek?

Jak czyścić fugi?

Czysty piekarnik – czy to musi być takie trudne?

Jak i czym usuwać kamień?